Smer zachránilo odštiepenie Hlasu, Uhríka a spol. odštiepenie od ĽSNS.

7. februára 2022, bonum, Nezaradené

 

Strana Smer-SD, ktorá bola dlhoročným víťazom volieb utrpela v roku 2020 porážku. Zo smerom to niekoľko mesiacov po voľbách vyzeralo biedne, a po odštiepení krídla na čele s Pellegrinim to vyzeralo ešte horšie. Situácia sa však takmer dva roky po voľbách radikálne zmenila. Smer začína opäť rásť. To, čo vyzeralo pred rokom ako pohroma, sa dnes vykryštalizovalo pozitívne. Smer sa očistil od liberálneho krídla a nabral jasnú rétoriku. Dnešná doba nám priniesla voličov, potrebujúcich počuť jasné a radikálne názory. To platí o kresťanoch, liberáloch, národniaroch, socialistoch… V dnešnej napätej situácií sa „prestávajú nosiť“ umiernené názory. Vidno to všade. Pre stranu Hlas-SD, ktorej politika je pre súčasného voliča až príliš umiernená to jednoducho môže znamenať obrovský pád z útesu. Prosto nezaujmú ani jednu z názorových strán voličov. Pellegrinovci nie sú ani liberáli, ani národniari, ani socialisti. Hlas je typická politická strana veterného rukáva. Kam zaveje situácia, tam sa otočí. Ľudia však toto prekúkajú. Hlas má preto veľmi dobre nasmerovanú cestu smerom za stranou Sieť.

Súčasná strana Smer – SD je dnes výrazne názorovo očistená. Do popredia sa dostali politici ako Ľuboš Blaha, ktorý nahradil miesta v popredí, po dnešných členoch strany Hlas. Treba dodať, že Blaha je dnes takmer jediným zástupcom pre sympatizantov socializmu, resp. komunizmu, keďže Komunistická strana Slovenska má na Slovensku len veľmi slabú podporu, oproti napríklad Českej republike. Smer dnes môže robiť ľavicovú, pronárodnú a socialistickú politiku bez zbytočného liberálneho krídla, a jednoznačne mu odchod „Hlasákov“ neuškodil a strana naberá na sile. Treba dodať, že takto pred rokom, dávali strane v prieskumoch len okolo 9% a tretie, resp. štvrté miesta. Dnes sa strana začína prejavovať ako možný víťaz najbližších parlamentných volieb. Najlepšou reklamou je dnes pre Smer súčasná vláda, ktorá robí jednu blbosť za druhou.

Opačný prípad zrejme zažije strana ĽSNS, ktorej najvýraznejšie osobnosti okrem Mariána Kotlebu, odišli do  novovzniknutej strany Republika. Tú dnes do parlamentu posielajú prakticky všetky prieskumy. Jej súčasné preferencie sa pohybujú niekde okolo 5 – 8 %, no pri súčasnom rozklade štátu dnešnou koalíciou jej preferencie rozhodne stúpnu. Republika sa stáva rešpektovaným hráčom, a možnú spoluprácu s ňou nepopierajú ani strany ako Sme rodina, Hlas či spomínaný Smer.

Strany, ktoré bojujú proti radikálnym covid opatreniam, či proti obrannej dohode s USA zákonite musia vzrásť. Odrážajú totiž vôľu ľudu. Tú vôľu, ktorú už takmer 2 roky súčasná vláda dehonestuje. Prípadná spolupráca Smeru, Repubilky a nového subjektu by mohla znamenať zaujímavú alternatívu súčasnej (kruto)vláde. Nechajme sa prekvapiť…