Založ si blog

Zákon o odbornom vzdelaní a inteligenčných predpokladoch na výkon poslanca NR SR?

Skúste si predstaviť, že prídete na letisko a dozviete sa, že pilot, ktorý má pilotovať Vaše lietadlo, má už síce nejaké teoretické vedomosti a na obrázku videl, ako vyzerá kokpit zvnútra, no neprešiel žiadnym odborným výcvikom. Viete si predstaviť hasiča, ktorý príde na miesto činu, no len sa bezprizorne díva a nevie, čo robiť alebo lekára, ktorý sa Vás chystá operovať, no nemá atestáciu? On vlastne ani nie je lekár, ale predavač v novinovom stánku, no chce si to vyskúšať, lebo to ešte nerobil a vraj si v tejto profesii viac zarobí… Asi by ste si zaťukali na čelo a utekali kade ľahšie.

Takmer každé povolanie si vyžaduje určité odborné vzdelanie. Je jedno, či učňovské, stredné odborné alebo vysokoškolské. Koľkí z nás absolvovali výberové konania, potili sa pri prezentácii svojich projektov či pri najrôznejších skúškach a testoch – vedomostných, jazykových, zdravotných, inteligenčných? Koľkí si museli doplniť vzdelanie v rôznych oblastiach, dotrénovať si jazykovú výslovnosť, naučiť sa pracovať s rôznymi programami alebo sa naučiť remeslu, aby mohli podnikať či svoj biznis posunúť na vyššiu úroveň? A koľkí sa musíme vzdelávať počas celého života, aby sme udržali krok s odborom?

V širokej rodine máme rôzne profesie – učiteľov, sekretárky, právnikov, manažérov, dizajnérov i rušňovodičov. K výbave, hoci len posledného z menovaných, okrem celoživotného vzdelávania a skúšok z takého objemu predpisov, o akých sa mnohým nesníva, patrí aj 100% zdravotný stav a 100% úroveň všetkých zmyslov počas celej doby výkonu povolania. A tiež psychická odolnosť pri život-ohrozujúcich stretoch s kaskadérmi v autách či sluchátkami na ušiach. Tak ako pri väčšine odborných profesií, musí VEDIEŤ a stále sa UČIŤ.

K čomu smeruje táto úvaha?  Napadlo Vám niekedy, akým výberovým konaním prechádzajú naši poslanci? Aké sú ich odborné vedomosti z oblasti riadenia štátu a práva? Ako by asi vyzerali výsledky testov z oblasti verejných financií, práva, hospodárstva, zdravotníctva, poľnohospodárstva, kultúry…  150 „vyvolených“, ktorí riadia štát a majú na celé štyri roky v rukách naše životy!!! Predkladajú zákony, pripomienkujú ich, prijímajú opatrenia, ktoré na rozdiel od nás všetkých, majú zásadný vplyv na naše životy a životy našich detí. Mali by byť skutočne vyvolenými, ľudskou a odbornou elitou v tom najlepšom zmysle slova. No oni pritom často nemajú ani len základné poznanie z oblastí, ku ktorým sa vyjadrujú, vychádzajú z narýchlo zbúchaných jednostranných „odborných stanovísk“, no často skôr z dojmov, konajú neuvážene, rýchlo až zbesilo, no bezprecedentne suverénne. Až tak, že sa okúpu v potoku v zákonom chránenom území a pochvália sa tým na internete.

Ako je možné, že stačí byť tenistom, bábkohercom, televíznym redaktorom či predajcom alkoholu a po chrbte strany sa, v rekordne rýchlom čase a navyše bez životných skúseností, dostať až do parlamentu – NAJVYŠŠIEHO ORGÁNU ŠTÁTNEJ MOCI?! No i napriek svojej jednostrannosti a chabému poznaniu nemajú najmenší problém púšťať sa do odborných diskusií so skutočnými profesionálmi, ktorým nesiahajú ani po členky a tváriť sa pritom ako majstri sveta. A čo inteligenčné testy? Ach, pardón. Vy ste poslanec, vás sa to netýka. Nemusíte vedieť vôbec nič, strana Vás prikryje. Faux pas, ktoré ste vyrobili a škoda, ktorú ste spôsobili, sa rýchlo zametie pod koberec.

Kedysi sa robili vtipy o tom, že komunisti nemali radi inteligenciu a uprednostňovali robotníkov. Nuž, keď sa pozrieme na tváre dnešných poslancov, vidíme často len tupé výrazy a počujeme slovník, pri ktorom sa červená aj nejeden šikovný a vzdelaný „robotník.“ Zato z veľkej diaľky vidno hory sebavedomia, pred ktorými by aj nositelia Nobelovej ceny bledli závisťou.

Ozaj, páni, ako slobodný a angažovaný občan SR, ktorému záleží na budúcnosti našej krajiny, mám jeden konštruktívny návrh – zákon o odbornom vzdelaní a inteligenčných predpokladoch na výkon poslanca Národnej rady. Návrh zákona spracujeme spolu s priateľmi – profesionálmi v oblasti práva, psychológie a personalistiky. Máme na to dostatok odborných vedomostí i životných skúseností. Čo vy na to? Predložíte ho do pléna teraz alebo ho necháte tým, čo prídu po Vás?

Dobré a zlé protesty alebo super Bielorusi, hnusní Slováci

02.08.2021

Začíname si zvykať. Protesty sa delia na 2 druhy. Dobré a zlé. Dobré sú tie, ktoré sú podporované západom, liberálnymi štruktúrami. Organizujú ich ľudia, ktorým národná hrdosť na Slovensko nič nevraví. Herci, pravicovo – liberálni politici, novinári mainstremu. Protestujúci sú väčšinou mladí puberťáci, sfanatizovaní liberáli, ľudia nosiaci dúhové [...]

Dezinformácie o dnešnom proteste v Bratislave

29.07.2021

No, tak si to zhrňme. Dnes sa v Bratislave uskutočnil protest proti zákonu, ktorý pokojne môžeme nazvať zákonom šikanovania nezaočkovaných ľudí. Keďže som sa tohto protestu ako hrdý Slovák zúčastnil, viem ho posúdiť úplne objektívne. Po príchode domov, prečítaní niektorých mainstreamových médií a hlavne po pozretí správ na RTVS som sa už ani nerozčuľoval. Čo [...]

Je Vláda SR tak hlúpa alebo tak poplatná cudzím záujmom?

20.07.2021

Človek si zvykne aj na šibenicu … ale čoho je veľa toho je dosť. V modernej histórii Slovenska tak tvrdý amaterizmus ako predvádza súčasná vláda nemá obdoby. Možno hovoriť o šikanovaní občanov Slovenska, tých miliónov občanov, ktorí sú ich „zamestnávateľmi“ a z daní ktorých sú každomesačne platení. Natíska sa klasická otázka: „Cui bono?“ [...]

NAKA

NAKA obvinila v rámci protidrogovej akcie 15 osôb vrátane influencerky Plačkovej

28.09.2021 12:30

NAKA pri protidrogovej akcii na západe Slovenska zaistila viac ako deväť kilogramov pervitínu.

Zuzana Čaputová

Prejav prezidentky Čaputovej o stave republiky

28.09.2021 12:06

Prečítajte si celé znenie prejavu prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky, ktorý predniesla v pléne NR SR pred poslancami parlamentu.

lekár doktor JIS nemocnica koronavírus lôžko

Koronavírus bol v auguste dvanástou najčastejšou príčinou úmrtí v SR

28.09.2021 10:32

Na Slovensku zomrelo v auguste 2021 o päť percent osôb menej, ako bol priemer rovnakého mesiaca v posledných piatich rokoch.

testovanie, koronavírus, COVID-19

Vírus si vyžiadal ďalších desať životov. Pribudlo vyše tisíc infikovaných

28.09.2021 10:08, aktualizované: 10:40

Počet hospitalizovaných stúpol o 23, v nemocniciach tak aktuálne leží 523 pacientov s koronavírusom.

bonum

Pravdivé informácie k dôležitým témam na základe overených faktov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 67445x
Priemerná čítanosť článkov: 2810x

Autor blogu

Kategórie